OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Volba vhodné desky Arduino pro Váš projekt

Při vývoji různých aplikací je volba správné řídící platformy naprosto klíčovým prvkem, který daný projekt může buď úplně zabrzdit v rozvoji, nebo naopak jej otevře pro přidáváni další funkcionality a tím pádem větší atraktivity pro potencionálního zájemce. Při práci s platformou Arduino máme při jednodušším pohledu v podstě na výběr mezi 2 čipovými platformami:

  • 8-mi bitová platforma AVR, čipy ATmega2560 a ATmega328p
  • 32-bitová platforma ARM

Projekt Arduino obsahuje ještě i jiné čipové platformy, zabývat se ale budu pouze těmito výše uvedenými dvěmi, protože s nimi mám zkušenosti a pokryly zatím všechny potřeby, které jsem na řízení svých projektů kladl.

Volba vhodné platformy není jednoduchá a pokusím se zde sesumírovat základní otázky a odpovědi na ně tak, aby zájemce nalezl optimální výkon za přijatelnou cenu, nechal si pootevřené dveře do budoucího rozvoje projektu a dopracoval se k jednoduché protypové konstrukci projektu, ze které pak bude odvozen projekt sériový

Zobrazování

Základní otázkou při volbě platformy, kterou je třeba si položit, je princip zobrazování např. výsledků měření nebo interakce aplikace s uživatelem obecně. Pokud je odpověď jednoduchá a zní - chci větší display, plně grafický, dotykové ovládání, pak i odpověď je jednoduchá a jednoznačná - Arduino DUE je tou nejlepší volbou. Existují ale jistě i jiné projekty, které nevyžadují použití dotykového displeje, ale je naopak žádoucí ovládání pomocí tlačítek a nároky na rychlost displeje nejsou nikterak velké. Pak lze s velkou výhodou požít grafický displej se sériovou komunikaci - ušetříme velké množství portů Arduino modulu a můžeme je pak využít pro připojení jiných periférií. S výhodou lze využít např. 2.2 palcový TFT LCD display z našeho e-shopu. U těchto nenáročných projektů lze pak vybrat 8-i bitovou verzi Arduina, tedy cokoliv z řady UNO, NANO apod. Oázkou je pak pouze velikost aplikačního prostoru, který budeme potřebovat - je třeba vzít v úvahu, že zejména grafické aplikace zabírají poměrně velký prostor v paměti FLASH a tak tyto projekty nezřídka kdy končí na platformě MEGA2560.

 

Aplikační prostor

Odhad potřebného aplikačního prostoru na začátku vývoje je velmi složitý, zejména u projektů, které budou pracovt s grafikou nebo kde vznikne požadavek na vytvoření interního webu. Ano, lze část dat, např. právě pro web umístit na SD kartu, která má v Arduinu velmi dobrou podporu, ale zde je třeba zvážit riziko spolehlivosti takového řešení. U větších projektů bych dlouze neváhal použít Arduino DUE, které disponuje jednak dostatečným výkonem a jednak velkým aplikačním prostorem.

Rozměrové limity

U aplikací, kde hraje roli její celkový rozměr bude asi využití platformy Arduino DUE celkem problematické, takže zde lze doporučit využití platformy Arduino NANO, případně kyž se projekt obejde i bez USB konektivity, pak lze využít derivát Arduino MINI. K tomuto modulku pak pro jeho naprogramování budete ještě potřebovat USB/UART převodník na bázi čipu FTDi. Bohužel nelze použít levné převodníky, které nemají vyveden signál DTR, který IDE Arduino používá pro otevření bootloaderu při restartu modulu Arduino MINI. Pak se sestava USB/UART FTDI a Arduino MINI chová jako modul Arduino NANO. V našem eshopu jsou oba moduly NANO a MINI dostupné za velmi výhodné ceny.

 

 

Přidat komentář

Křemílek a ....

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. kod (Honza, 6. 2. 2015 15:57:54) Odpovědět

    Ahoj potřeboval bych poradit,
    když ovládám serva pomocí potenciometru a motor pomocí tlačítka, je možní aby si Arduino zapamatovalo ty pohyby a pak je opakovalo samo. Jestli jo jak by se to dalo udělat ?


TOP produkty

Kontakt

Ing. Petr Foltýn
Kunčice pod Ondřejníkem 814, 73913
TOPlist