OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » IoT - Internet of Things » SIGFOX WISOL StarterNode

SIGFOX WISOL StarterNode

Vážení kolegové, přátelé IoT, přicházím s další velmi prospěšnou pomůckou pro usnadnění prvních kroků v LPWAN IoT v síti SIGFOX - transceiverem WISOL zpřístupněným po USB/UART převodníku a to buď na první pokusy s ním (vždyť komu by se chtělo platit 35 USD za oficiální starter kit WISOLu) nebo později pro reálné nasazení tohoto modulku ve Vašem produktu, který chceme mít Sigfox Enabled.

Přiznám se, že jsem se nechal trochu inspirovat konstrukcemi, které se na internetu vynořily chvilku po uvolnění levných WISOL transceiverů na trh. Protože jsem kdysi hodně času věnoval GSM konstrukcím, tak trochu jsem ve všech těch nově vzniklých modulcích viděl jasný rukopis těch, kdo příliš nemají zkušenosti s konstrukcemi pro LPWAN sítě LoRa a SIGFOX a jsou zkrátka zvyklí na poměrně velké signály, které v GSM doméně beze sporu jsou. U Sigfoxu a podobných technologií je to ale žel trochu jinak, tudíž jsem musel zareagovat svou verzi modulku s jasně přizpůsobenou anténou a vedením signálu téměř bezeztrátově k ní. Prostě v těchto konstrukcích zapomeňte na nějaký IPX konektor, kus koaxu, kterým povedete signál k externímu SMA konektoru a na něj pak našroubujete anténu. Žel těchto konstrukcí vidím na internetu celou řadu, netvrdím, že nebudou fungovat, leč nepočítejte s maximem výtěžnosti, co se síly signálu týče. Už jen ten tenký koax, který jste nuceni k IPX konektoru použít Vás obere o dobrých 6dBm (měřeno, nikoliv vymyšleno) a to se pak těžko dohání sebelepší anténou.

Druhá věc, která mně motivovala takový modulek vyvinout je fakt, že spousta z nás, kteří ať již aktivně nebo pasivně používají ve svých konstrukcích Arduino v podobách pro MINI má někde v šuplíku USB/UART převodník, který má jistý pinout. Protože se mi na dostupných konstrukcích nelíbil nějaký ten všeobecný pinout, pak jsem se rozhodl nevymýšlet kolo a rovnou použít to, co prostě již kdysi vzniklo. Pro první pokusy máte tedy k dispozici tento řetězec:

 

Stačí tedy zasunout modulek s WISOLem do USB/UART převodníku, připojit přes USB do PC a Vaše experimenty mohou začít. Já osobně tento set používám velmi rád, protože v momentě, kdy píšu obsluhu nějaké části transceiveru, nezkoumám příliš datasheet, ale otestuji rovnou interakci daného příkazu. Veškerou dokumentaci k čipu AX-SIGFOX od On Semiconductor, na kterých WISOL transceivery stojí, naleznete zde.

Pro komunikaci s modulkem doporučuji použít terminál od kolegů z HW serveru - snad dnes již všem notoricky známý Hercules. Zkusíme si vypsat ID a PAC modulku a poslat do backendu nějakou zprávu. Postupně tedy pustíme do modulku tyto příkazy:

 • AT - zkontrolujeme, zda nám modulek reaguje
 • AT$I=10 - dostaneme ID
 • AT$I=11 - dostaneme PAC
 • AT$SF=ABBA - pošleme payload ABBA do Sigfox backendu

Mrkněte na interakci na screenshot:

Prosté, že ano? A to k tomu nepotřebujete ani žádný luxusní development kit za tisíce, aby jste něco podobného zrealizovali :-). Takže jakmile odzkoušíte interakci, můžete modulek směle použít ve Vaší reálné konstrukci. Např. jej k Arduinu přišpendlit přes SoftwareSerial a máte vystaráno. V podstatě náš modul Sigfox WISOL Arduino není nic jiného, než s Arduinem pro Mini zkomunikovaný transceiver. Někde jsem četl, že je tyto modulky možné použít i k Raspberry PI ... mno proč ne, ale jistě tušíte, co znamená ono LP v pojmu LPWAN. Takže tohle nedává moc smysl, ale budiž, je to marketingový plk, kterých zejména v IoT běhá hodně, tak jsem to na svůj eshop napsal taky, že tedy lze k Arduinu a také Raspberry PI, kdyby si tedy někdo nedal tu práci a moc nepřemýšlel nad tím, zda tato kombinace dává či nedává smysl. Asi Vás nepřekvapím, nebo zklamu - nedává. Ale to je jiná story.

Dostupnost WISOL Starter Node

Produkt WISOL Starter Node je dostupný a v produkční fázi, lze jej na našem eshopu objednat zde. Modulek Vám bude dodán s poměrně kvalitní omni anténou 868MHz se ziskem 2dBi a v dané kombinaci anténního přizpůsobení nebude problém sáhnout na BTS Sigfox vzdálené i 80km (ověřeno v praxi). Pokud nemáte, doporučuji objednat i USB/UART převodník, se kterým je modulek odzkoušený.

Přidat komentář

oblíbený pracovní den

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Na jakou sít ? (BobCZ, 20. 11. 2017 13:35:57) Odpovědět

  Prosím o info na jaké sítě se s tímto modulem dá připojit. Nejlépe pokud by jste věděl o dostupných v okolí Českých Budějovic. A jak a kde se pak k odeslaným datům dostanu ? Pokud zde o tom máte někde článek tak se omlouvám, ale nenašel jsem. Moc mě to zajímá a čtu tu Váše super články. Mám zkušenosti s ESP8266, ale ty jsou omezeny na okruh vlastní WiFi. Tohle pokud tomu dobře rozumím by mělo fungovat skoro všude. Děkuji

 2. SigFox a malé projekty (Jan Smolík, 16. 6. 2017 12:36:17) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  Dobrý den,
  Zakoupil jsem a hned vyzkoušel. Funguje krásně, odezva rychlá, perfektní vývod pro hw reset po deepsleep, ale zatím bez přístupu na backend. Požádal jsem o roční přístup zdarma na testování a teď čekám jestli se vůbec někdo ozve. Jinak pro včelaře je toto ideální záležitost. Zvážit úl, změřit teplotu popř. vlhkost v úlu, poslat data a za 10 minut to samé třeba u dalšího úlu atd. Na jeden modem takto obsloužit šest úlů po jedné hodině. Super. Tak snad se mi podaří aktivace.
  Díky za super web.
  Jan Smolík

  1. Re: SigFox a malé projekty (PavelDC, 18. 6. 2017 20:43:21) Odpovědět

   Dle slov pánů ze SimpleCell lze odeslat i šest zpráv za sebou, ale pak je potřeba si zase na hoďku dát šlofíka. BTS stanice to bez problémů unese a pravidlo telekomunikačního úřadu bude také splněno. Navíc si myslím, že vašich 6 úlů v pohodě zmáčknete do dvou zpráv, jen nevím co znamená zvážit. Bastlení zdar, Pavel :)

   1. Re: Re: SigFox a malé projekty (Jan Smolík, 19. 6. 2017 13:03:22) Odpovědět

    Dobrý den,
    Tak jsem dostal od SimpleCell roční přístup zdarma na testování. Bohužel v Choceradech kde bydlím je v blízkosti jen jedna BSS, takže mi odejde každá třetí, čtvrtá zpráva. Ale pro testování to stačí. Jinak úl vážím upravenou levnou osobní váhou pomocí HX711 a Arduina. Váha je pod úlem napevno. Každých 30 minut odečtu aktuální váhu a uložím do SD karty. Baterie vydrží 14 dní. Zajímá mně vlastně jen rozdíl hmotností. Teď se SigFox modulem budu mít data online. To je sen. Za ty peníze.
    Jan Smolík

    1. Re: Re: Re: SigFox a malé projekty (PavelDC, 9. 9. 2017 19:05:42) Odpovědět

     Dnes ráno na ČR Radiožurnál zpráva o včelaři, který si zbudoval měření teploty, vlhkosti, hmotnosti úlu a aktivitě včel a to celé si nechal posílat dálkově. Celou reportáž sem bohužel neslyšel. Ale: Nebyl jste to vy?? :)


TOP produkty

Kontakt

Ing. Petr Foltýn
Kunčice pod Ondřejníkem 814, 73913
TOPlist