OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » IoT - Internet of Things » LoRa aneb komunikace na velkou vzdálenost

LoRa aneb komunikace na velkou vzdálenost

Koncept IoT počítá s připojením nejrůznějších věcí, čidel, ovládacích rozhraní apod. do Internetu. Ovšem ne vždy je po ruce Ethernet nebo WiFi, GPRS služby nejsou zadarmo a pokud chceme komunikovat na vzdálenost mnoha stovek metrů až několik kilometrů, pak je dobré se seznámit s jednou poměrně zajímavou rádiovou technologií - LoRa - Long Range.

Jak již název napovídá, je tato technologie stavěná na vysoké dosahy (Long Range), které jsou opravdu až neskutečné - dle mých osobních zkušeností a testování. Ale vezmeme to popořádku. LoRa využívá firmou Semtech patentovaného principu přenosu rádiových vln pomocí rozprostřeného spektra - jedná se o speciální modulační techniku popsanou již v 60. letech minulého století, nicméně teprve díky nynější čipové základně aplikovatelnou v praxi. Velmi laicky a zjednodušeně jde o využití rádiového spektra pomocí velmí úzkých, ale energeticky bohatých špiček, které přenesou velmi omezený počet informací na poměrně dlouhou vzdálenost. Dnes je několik hráčů na světovém trhu vyrábějících LoRa transceivery - např. Microchip, Semtech nebo HopeRF v pásmech VHF/UHF - typicky 433, 868 a 915MHz. Pro perfektní dostupnost a podporu jsem si vybral posledně jmenovaného výrobce, tedy HopeRF a jeho řadu transceiverů RFM92, RFM95 na frekvenci 868MHz, která je u nás volná pro použití telemetrických zařízení. První výsledky testování byly opravdu slibné a prakticky s mizernou anténou  - kusem drátu jsem mezi přijímačem a vysílačem na přímou viditelnost udělal komunikaci na cca 3km. Přenášel jsem pár byte (16) a pozor - není to o nějakých extra rychlých přenosech nebo objemech dat! Skutečně LoRa slouží pro telemetrické přenosy, kde se hraje opravdu jen s velmi nízkými přenosovými rychlostmi, takže video přes to fakt nenastreamujete. Ovšem pravdou je, že tranceivery lze přepnout do režimu modulací typu GFSK/OOK, pak můžete přenášet třeba i 115200 b/s, ovšem vzdálenost se markantně sníží a odběr při vysílání se markantně zvýší. Je to něco za něco, fyziku holt lze ohýbat jen do určité míry.

Jak vypadá testování v praxi s lepšími anténami je vidět z následujících obrázků. Zde je testování na přímou viditelnost v režimu LoRa - neuvěřitelných 21km!!! Převzato ze serveru www.cooking-hacks.com.

 

A ještě testování na nepřímou viditelnost - NLOS (Non Line of Sight) typicky v městské zástavbě. Převzato ze serveru www.libelium.com

Co se týče odběrů při příjmu a vysílání - tady je to taky tak trochu malý zázrak - zejména tedy u vysílání - ve špičce 120mA při 3,3V a u příjmu jsme někde na 10mA. Jak je vidět, je technologie LoRa přímo předurčená pro mobilní bateriové zařízení. 

Tolik velmi stručný úvod, zejména tedy návnada, co od této technologie čekat:

  • velká komunikační vzdálenost
  • vhodná pro telemetrické přenosy pár bajtů
  • relativně nízký odběr při vysílání
  • volné pásno 868MHz se všemi výhodami i nevýhodami

A co rozhodně nečekat:

  • Velké přenosy dat
  • Kontinuální komunikace

Příště se už podíváme na konkrétní transceiver, popíšeme komunikaci a představím Vám vlastní produkt na bázi konstrukce Arduino NANO s tranceiverem integrovaným na jedné desce, malá ochutnávka zde:

 

PF

Přidat komentář

Křemílek a ....

Zvýrazněné položky jsou povinné.


TOP produkty

NodeMCU s ESP8266

NodeMCU s ESP8266
350 Kč s DPH

Arduinotech GSM shield

Arduinotech GSM shield
877 Kč s DPH

Kontakt

Ing. Petr Foltýn
Kunčice pod Ondřejníkem 814, 73913
TOPlist