OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Aktuální články » Korektní reset pro Arduino DUE

Korektní reset pro Arduino DUE

Poslední dobou se objevily klony Arduino DUE, které mají evidentní problém s resetovacím obvodem a tento stav se projevuje následujícími symptomy:

  • Přes USB native probíhá upload firmware nezvykle dlouho
  • Po uploadu firmware přes Programming nebo Native USB port se nespustí skeč
  • Po zapnutí napájení se nerozeběhne program v ARMu

Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele - poměrně nekvalitní měnič 5V na 3.3V, kterému chvilku trvá, než dobře vystabilizuje napětí 3.3V. To ovšem nějakou dobu trvá, takže výsledkem je, že RESET puls proběhne daleko rychleji, než je napětí stabilní. Tebto problém byl diskutován na oficiálním fóru arduina a vypadalo to, že problém je možné vyřešit použitím tantalu nebo elektrolytu o kapacitě 1 až 10uF, ale takto jednoduché to opravdu není a funguje to jen někdy. Protože jsem kdysi podobné už řešil, vím, že za 9,-Kč lze zakoupit napěťový watchdog MCP120-300 např. v GME, což je aktivní součástka, která hlídá stabilitu napájecího napětí (v tomto případě 3V) a drží RESET tak dlouho na 0, až jsou podmínky vyhovující. To je přesně to, co je potřeba řešit při kombinaci méně kvalitního měniče a poměrně striktních podmínek u SAM3x8e, který se jen tak nespokojí s nějakým pseudoresetem dosaženým relativně pomalým nabíjením kondenzátoru. Situace na řešení problému je konstrukčně poměrně příznivá, protože watchdog MCP je dodáván v pouzdře SOT23 a lze jej krásně zapájet mezi piny 3.3V, RESET a zem, viz následující obrázek:

Při troše zručnosti lze tuto úpravu provést za 5 minut a problémy s nekorektním startem nebo RESETem budou minulostí. Osobně toto řešení používám na svých shieldech tak, aby nebylo potřeba Arduino upravovat, nicméně, jak všichni víme, Arduino je na pokusy a učení se, takže i chybama druhých se člověk učí laughing.

 

Důležité upozornění!

Před zapájením MCP na spodní stranu desky, doporučuji si trošku prostudovat, jak je MCP osazeno piny - kde je Vdd, Vss (GND) a RESET. Z toho totiž plyne (a na fotce to není úplně vidět), že MCP je potřeba otočit vzhůru nohama a pak teprve připájet. Rozteč mezi pinem 3.3V a RESET na desce DUE je přesně pro uchycení takto malé součástky a na střední pin MCP je potřeba přivést zem - ta je velmi blízko naštěstí a tak stačí jen odškrábnout kousek laku, kapička cínu a při troše šikovnosti nemusíte ani použít drátek na spojení - lze tu cestu "nakreslit" hrotem pájky.  

Přidat komentář

oblíbený pracovní den

Zvýrazněné položky jsou povinné.


TOP produkty

Arduino MEGA2560

Arduino MEGA2560
424 Kč s DPH

NodeMCU s ESP8266

NodeMCU s ESP8266
350 Kč s DPH

Kontakt

Ing. Petr Foltýn
Kunčice pod Ondřejníkem 814, 73913
TOPlist