OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Aktuální články » Klony vs. originály

Klony vs. originály

Rozhodl jsem se zareagovat asi na dva nespokojené zákazníky z několika stovek těch spokojených, které můj eshop obsluhuje již přes rok a díky podnětům pak vznikají nové články, konstrukce, je testováno taky něco jiného než fenomén Arduino apod. Moje stránky v samotném názvu - v hlavičce - mají uvedeno Arduino klony, projekty ... Přesto si pár jedinců pořád myslí, že za peníze, za které prodávám na eshopu je možné získat originál a dokonce se někdo tohoto originálu domáhal vyhrožováním právníkem :-), to mně celkem pobavilo, ale tak každý jsme nějaký. Nebudu rozebírat, jak se mnoho právníků živí a na čem vydělávají, ale spíše se zaměřím na to, proč tzv. sám raději riskuji klony proti originálům. Je velmi zajímavé, že ti sami právnici jaksi nedokázali ochránit dostatečně značku Arduino a tím umožnili právě vznik mnoha klonů Arduina, jejichž některé modifikace jsou daleko povedenější, než samotný originál. Produkce klonů je dnes dle mého názoru daleko masovější, než těch originálů, proto i ta nízká cena. Zde jsou argumenty, proč klon ano:

 • Cena vs. kvalita - ano, je to především o ceně a naprosto stejné kvalitě, kterou za 1/3 ceny dostanu. Pokud si vezmeme příklad Arduino UNO - je osazeno v originálu DIL čipem ATmega328p, klon má naprosto stejný čip jen v SMD provedení. Pořád je to tentýž Atmel ATmega328p není jiný, je stejný!!!
 • USB rozhraní - jasně čitelný čip CH340G u klonů s velmi dobře fungujícím driverem pod Linuxem, MAC a Windows. Ano, není zde možné modifikovat  USB uploader jako u originálu, jehož USB rozhraní stojí na ATmega16U. Otázkou je, kolik ze začínajících konstruktérů ví vůbec, jak je tento uploader koncipován a jak si jej přizpůsobit k obrazu svému
 • Kvalita plošných spojů a osazování je na excelentní úrovni u klonů. Sám v tomto oboru dělám přes 20 let a dovedu posoudit, co je a co není kvalitní. Číňan umí osazovat minimálně stejně dobře jako Ital a i to Made In Italy na originálu bych bral s velkou rezervou. Jenže Číňan tu desku osadí za neporovnatelně menší peníze.
 • RoHS a podobné výmysly nějakých těch umělců z EU parlamentu se na tyto produkty naštěstí nevztahují - nejsou to spotřební zařízení pro koncové uživatele, ale desky pro vývoj - viz. výjimka v patřičném zákoně, právník si jistě poradí a dohledá.
 • CE mark - není potřeba, pracujeme s bezpečným napětím, pokud CE = China Export, pak ano, tento mark na těch klonech je.
 • Morální závazek koupit originál - ano, Arduino parta rozpoutala vývojářské peklo v dobrém slova smyslu :-)), vytvořili poměrně povedený jazyk jako klon :-) k C++, stálo je to značné úsilí, vydělali hezké sumy .... ale, kde by dnes tato platforma byla bez takových lidí jako jsme my, co sice kupujeme klony, ale taky k této komunitě mocně přispíváme svým intelectual property, které prezentujeme na webu, kódy na githubu, tvoříme knihovny pro nové a nové zájemce Arduina, Genuina bez ohledu na to, zda si pak člověk koupí originál a podpoří partu, která to začala nebo si koupí klon a nepodpoří vlastně nikoho. Nejsem jen e-shop, prodavač, který nakupuje na blešáku v Číně a pak jen přemarkuje cenu a tváří se spokojeně. Já myslím, že můj web je toho samotným důkazem.
 • ... a pro šťouraly na závěr, jsem dovozce s platným EORI (registrace pro dovozy mimo EU, nebo jak se ten nesmysl odpovídající mému DIČ jmenuje), takže clím, co cleno má být a taky vše zdaňuji - proto nemůžu prodávat za ceny, jako jsou na ebay. Jak mnozí z Vás víte, mívám většinou věci skladem. Těch položek není zrovna málo, co držím, to vše se pak musí promítnout do mé ceny. Nikomu nic nevnucuji, můj eshop vznikl zcela nečekaně - jako každý vývojář jsem měl v kanclu neuvěřitelný bordel - tak jsem to nacpal do škatulek, nacenil a vystavil na web. Více než toho prodám, spotřebuji ve vlastních řešeních, takže vězte, že těch pár stokorun utržených za prodej toho, co zde nabízím není můj klíčový zdroj obživy. Znovu předesílám, nejsem prodavač, ale to, co už prodám, tak jsem držel v ruce, rozumím tomu, jak to funguje a nejeden z Vás se už přesvědčil o mé podpoře, když prostě něco nejde a to málokdy kvůli tomu, že někdo něco dělá na klonu ... ten problém bývá mezi židlí a klávesnicí - jsme ale komunita, tak je jasné, že nikoho nenechám na holičkách, dosud se tak nestalo.

Přivítám jakékoliv náměty, komentáře, kritiku, pokud bude mít hlavu patu i třeba názory právníků, budou-li relevantní a ne výkřiky do tmy, jak jsem se nedávno přesvědčil.

Přidat komentář

Sečti jedničku a dvojku

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. klony (beginer, 4. 1. 2018 20:50:57) Odpovědět

  Ahoj, souhlasím, jen doplním, že Arduino je open source není licencovaný a tvurci dali všechny podklady veřejně, tak klon není nic protiprávního...

 2. reakce (tomas, 1. 6. 2017 20:26:32) Odpovědět

  moc děkuji za ujištění že klony x-krát levnější nejsou nějaké podvody nebo omezené verze originálů. :-)

 3. reakce (Martin, 20. 1. 2016 13:40:21) Odpovědět

  Souhlasím s Vámi! Velmi dobře napsáno.


TOP produkty

Kontakt

Ing. Petr Foltýn
Kunčice pod Ondřejníkem 814, 73913
TOPlist