Jak na IoT - Díl III. - WiFi zásuvka
Dnešní díl bude konečně po nějaké době zase věnován bastlení a pustíme se do výroby WiFi zásuvky, což je základní aktor ve světě IoT. Co vše lze zásuvkou ovládat, nechám na Vaši fantazii, rovněž je pouhou otázkou fantazie, jak zásuvku SW vybavit, aby kromě jednoduché úlohy zapnutí/vypnutí dovedla rovněž třeba sepnout po určitém časovém intervalu apod. Dneska se budeme věnovat její konstrukci a samozřejmě do ní nalejeme také úplně základní SW, který bude vycházet z předchozího dílu, jen místo LEDky budeme ovládat relé. Jádrem naši budoucí WiFi zásuvky bude modul miniD1 a vše budeme programovat v duchu předchozích dílů seriálu na ESP8266. A jdeme na věc.
Příprava výroby
Na níže uvedeném obrázku jsou kompnenty (většina z nich), které budeme pro výrobu zásuvky potřebovat:
- Modul D1mini
- Mini shield s relátkem
- Krabička zásuvky
- 3 LEDky a k nim příslušné odpory 470R
- 5V adaptér
- mikrospínač
Tuto sadu můžete zakoupit na našem e-shopu. Kromě vyobrazených komponent je dobré si ještě připravit propojovací vodiče v barvách odpovídajících normám pro elektroinstalaci - tedy hnědá, modrá, žlutozelená s průřezem 1,5mm a pak také nějaké propojovací vodiče pro LEDky apod. Pravděpodobně vše najdete doma - jak se říká, v šuplíkových zásobách.
Zdroj 5V/1A
Pro napájení vnitřní elektroniky se mi nechtělo vynakládat celkem horentní sumy za monolitické měniče AC/DC a tak jsem se rozhodl jít do toho hezky česky a trochu zaimprovizovat. Rozkuchal jsem adaptér 5V a rozhodl se použít jeho vnitřnosti pro napájení zásuvky. Postupoval jsem takto:
1. Opatrně šroubovákem odklopte čelní díl určený pro zasunutí do zásuvky ...
2. Vyjměte desku s elektronikou z krabičky ...
Příprava shieldu a miniD1
Asi nemá význam dlouze popisovat, co kam přiletovat, uvedu jen dva obrázky, ze kterých je celkem patrné, co kam. Na miniD1 přiletujte dutinkové lišty a na mini shield s relé pak kolíky - dutinky i kolíky jsou součást balení miniD1.
Připojíme celkem 3 LEDky - červená nám bude indikovat připojení k sítí 230V - tedy v podstatě přítomnost napětí +5V, žlutou pak použijeme pro pro indikaci připojení k WiFi a zelenou na stav zásuvky - vypnutá/zapnutá (nesvítí/svítí) - ta bude v podstatě spřažena s ovládaním relé. Doplnil jsem ještě tlačítko - mikrospínač nebo cokoliv jiného vhodného - to nám bude sloužit pro manuální vypnutí/zapnutí zásuvky a taky pro nucené spuštění AP kolem ESP8266. SW si popíšeme v dalším díle, nicméně pro netrpělivé a pro úplně základní ovládání použijte to, co jsem popsal v minulém díle. Jen pochopitelně prověďte patřičné definice:
const int releLED = D4;
const int Rele = D1;
void handleButton() { if (server.arg("status") == "OFF") { Serial.println("ON"); digitalWrite(Rele, HIGH); digitalWrite(releLED, LOW); onoffState = "ON"; buildXML(); } if (server.arg("status") == "ON") { Serial.println("OFF"); digitalWrite(Rele, LOW); digitalWrite(releLED, HIGH); onoffState = "OFF"; buildXML(); } }
Mechanické uspořádání
Pustíme se nyní do vystrojení krabičky tak, abychom se dopracovali k tomuto výsledku:
Připravíme si nějaký čelní panel - nebo ani nemusíme, stačí nějak přesně navrtat otvor pro 3 zmíněné LEDky. Pro čelní panely používám takovou speciální hliníkovou fólii a tisknu na laservoce, vypadá to celkem vkusně a řekl bych poloprofesionálě. Protože jsem neěl mikrospínač, použil jsem trochu humpolácky vypadající tlačítko (modrá ploška vlevo na obrázku), mechanické uspořádání a výběr spínače nechám na čtenáři. Pokračujeme tedy připevněním LEDek - jak jinak, než do termolepidla a našroubováním spínače/tlačítka:
Pro přichycení miniD1 a jeho shieldu se mi osvědčila taková drobná finta, která spočívá v přilepení (termolepidlem) dutinkové lišty na dno krabičky, přičemž si na ni již přichystám potřebné vodiče. Výhodu to má v tom, že nepotřebuji na samotné miniD1 nebo shield nic pájet, mechanicky to drží perfektně a je to i elegantně vyřešeno - pravda elegantně by byl vyřešený plošňák, ale protoypujeme a chci Vám ukázat, jak zaimprovizovat tak, aby byl výsledek použitelný. Na dutinkovou lištu - 8 dutinek si připájím do patřičných míst vodiče - budu potřebovat 2 x 5V, 2x GND, 2 x LED, 1 x tlačítko, dohromady 7 vodičů - vezmu z plochého kablu. Výsledek by měl být tento:
Kde který vodič příjde a na co bude použit je celkem jasné, když si tu dutinkovou lištu nasunete na miniD1 - vidíte jasně, kde je +5V, zem, kde budou LEDky a tlačítko. Pak to hnízdo přilepíme na dno krabičky, dle obrázku:
A pokračujeme dále - krabičku vydrátujeme:
A nakonec do ní vložíme miniD1 s relé shieldem:
PF