OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » GSM » Jak jednoduše na GSM - I.díl - Úvod do problematiky

Jak jednoduše na GSM - I.díl - Úvod do problematiky

Po několika letech se vracím ke svému oblíbenému tématu - k předchůdci Internetu věcí, tj. k řízení všeho možného přes síť GSM. V tomto článku se chci věnovat výběru vhodného HW pro danou aplikaci a také nastínit práci s GSM modulem - modemem, který je k dispozici nově na našem eshopu. 

 

SIM800 mini modul

Před nějakou dobou mi padl do oka velmi malý zástavbový modulek osazený GSM procesorem SIM800. V předchozích projektech jsem používal moduly SIM900 a po letmém průzkumu AT příkazů, kterými se GSM modulky řídí bylo celkem rychle rozhodnuto - command set je až na drobné nuance stejný, audio nepotřebuji - stačí jen podpora dat GPRS a SMS, no a za vše mluví opravdu mini rozměry (2.2 x 1.8cm!!!), posuďte sami z obrázku, kde je modulek srovnán s běžnou SIM kartou. Do modulku se pak vkládá micro SIM karta, kterou buď opatrně ostřihnete z běžné SIM, případně když kupujete novou, pak operátoři dnes již nabízejí provedení, ze kterého lze snadno vyloupnou micro a nano SIM kartu.

SIM800 se SIM kartou

Na dalším obrázku je pohled ze spodu, kde se vkládá SIM karta. Modulek je vybaven holderem s mechanickým pružením, SIM karta se tedy jemným pohybem vkládá do zacvaknutí holderu, pro její vytažení stačí opět jemně zatlačit a SIM karta se vysune.

SIM800 holder na SIM

 

Základní parametry:

- napájení 3,6 až 4,2V

- UART komunikace 3,3V tolerantní, netoleruje 5V úrovně (dle dodavatelů podporuje, při praktických testech to ale opravdu zlobí, nedoporučuji zde příliš bádat a při návrhu HW jít rovnou na 3,3V úrovně)

- Proudová spotřeba v klidovém stavu cca 5mA - modul má aktivní GSM

- Proudová spotřeba v komunikačních špičkách až 2A! Komunikační špička vzniká zejména u registrace modulu do sítě GSM - to je známá věc u MT, kde úvodní negociace se základnovou stanicí doslova plundruje baterku/akumulátor. Zde je potřeba dobře dimenzovat napájecí zdroj tak, aby špičkově dodal ony 2A. Nelekejte se ale, provedl jsem několik (mnoho) praktických testů s Arduino DUE a jeho 5V stabilizátorem, ke kterému jsem modulek připojil sériově přes 2 křemíkové diody, abych se vešel do tolerance napájecího napětí (2 x 0,6V úbytek = 1,2V ---> 5V - 1,2V = 3,8V ---> jsme v toleranci) a tuto větev jsem pak podepřel elytem 1000M/6,3V - ten mi pomohl vykrývat špičky. Tento způsob je otestován a perfektně funkční.

- UART RX,TX bez handshake

- Restart externím pinem

- mini konektor na anténu (v každé dodávce vždy 2 antény - jedna nalepovací a druhá s konektorem pro panelovou zástavbu)

 

Zapojení pinů

Modulek je de-facto modem řízený AT příkazy, takže pro komunikaci s nim nám postačí pouze RX,TX na UARTu procesoru (s patřičnými úrovněmi, jak jsem psal výše). Pro účely korektní inicializace je k dispozici ještě RESET no a samozřejmě napájení + a zem - dohromady 5 pinů, viz. obrázek:

SIM800 piny

HW máme představený a v dalším díle se budu věnovat nějaké té obsluze, AT příkazy no a samozřejmě i nějakými utilitkami pro Arduino, abychom přes SMSku třeba uměli rozsvítit LEDku, přečíst stav daného portu, něco změřit a odeslat SMSskou nebo přes GPRS. 

Modulek SIM800L nabízíme v našem eshopu za bezkonkurenční cenu 490,-Kč bez DPH! Momentálně jsou k dispozici omezené zásoby, neboť mnoho těchto modulků pracuje již v jednom hezkém projektu, ale na cestě od dodavatele jich je momentálně několik desítek, takže lze objednávat již nyní s trošku delší dodací lhůtou.


TOP produkty

Arduino DUE

Arduino DUE
696 Kč s DPH

NodeMCU s ESP8266

NodeMCU s ESP8266
350 Kč s DPH

Kontakt

Ing. Petr Foltýn
Kunčice pod Ondřejníkem 814, 73913
TOPlist